ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНА, ЕЛЕКТРОТЕХНІЧНА ТА ПРОМИСЛОВА ПРОДУКЦІЯ
Головна
Муфти
Пристосування для монтажу волоконно-оптичних кабелiв
Кросове обладнання
Монтажнi матерiали
Прилади та обладнання
Iнструменти
Кабельно-провiдникова продукцiя
Цiни
Сервiс on-line
Представницька мережа
Публiкацiї
Контакт
ОТРИМАЙТЕ НАШ КАТАЛОГ!
Hosted by MiroHost.net
ВАТ «Укртелеком»
Rambler's Top100
META-Ukraine
finance.com.ua
finance.com.ua
finance.com.ua
Публікації 
ОХОРОНА ПРАЦІ ТА СУЧАСНІ ТЕХНОЛОГІЇ МОНТАЖУ
НА ЛІНІЙНО-КАБЕЛЬНИХ СПОРУДАХ ЗВ'ЯЗКУ

Гогунець А.І., директор Чернівецької дирекції ВАТ "Укртелеком"
Горбатюк М.І., директор з питань безпеки та забезпечення життєдіяльності ВАТ "Укртелеком"
Білан С.О., начальник відділу охорони праці ВАТ "Укртелеком"
Мазепа М.К., кандидат технічних наук, директор компанії МАКО

Високий та сучасний рівень охорони праці при проведенні монтажних і ремонтних робіт на лінійно-кабельних спорудах зв'язку можливо забезпечити лише впроваджуючи високотехнологічні та безпечні матеріали і технології.

По статистичним даним науково-дослідного центру ЛКС Держкомзв'язку і інформатизації України, із всіх пошкоджень кабелів 58.6% припадає на порушення герметичності муфт і прилеглих до них ділянок. Промисловість України поки що не забезпечує повного комплекту матеріалів для проведення безпечного монтажу і ремонту муфт.

На семінарі-нараді керівників служб охорони праці ВАТ "Укртелеком": "Комплексний підхід до проблем охорони праці в ВАТ "Укртелеком", який проходив 28-31 травня 2001 року в м. Чернівці, компанія МАКО представила технології і матеріали, які забезпечують ступінь захисту зростка жил не нижчий, чим ступінь захисту кабелю, високу якість зв'язку і високий рівень охорони праці та здоров'я кабельників при проведенні монтажних і ремонтних робіт на лінійно-кабельних спорудах зв'язку.

На сьогоднішній день для лінійно-кабельних споруд зв'язку компанія пропонує:

 • механічні з'єднувачі одножильні, парні, модульні - 10-ти, 20-ти, 25-ти парні;
 • муфти герметизовані "холодним" способом (стрічкові муфти і компаундні);
 • муфти механічні, "холодні", багаторазового використання для мідного і оптичного кабелю;
 • муфти і ремонтні комплекти із термоусаджувальних матеріалів;
 • кросове і прикінцеве обладнання (заміна боксів БКТ 100х2 на бокси з врізними контактами фірм Кrone і Quante, що дозволяє модернізувати шафу типу ШР(П));
 • інструментальні "організатори" робочого місця кабельника і електромонтера.

У вказаних вище виробах використовуються і комплектуючі виробництва компанії МАКО, а комплектація і складання цих виробів здійснюється компанією на власній виробничій базі.

МУФТИ ГЕРМЕТИЗОВАНІ "ХОЛОДНИМ" СПОСОБОМ.

Муфти герметизовані за допомогою стрічок забезпечують повну вологонепроникність і герметичність для кабелів, які утримуються під надлишковим тиском, так і для тих, які не утримуються під тиском.

Надійність муфти забезпечується використанням герметизуючих стрічок VM-Tape, на вінілову основу якої нанесений шар мастики, стрічки ПВХ та структурного матеріалу Armorcast виробництва ЗМ.

Стик муфти або пошкоджене місце кабелю після зачищення обмотують герметизуючою стрічкою VM-Tape, стійкою до більшості розчинів і хімічно активних речовин. Крім того мастика, яка є на вініловій основі стрічки, взаємодіє з поверхнями поліетилену і металу (алюміній, сталь, свинець), що створює надійний бар'єр для проникнення вологи. Намотана стрічка VM-Tape закріплюється стрічкою ПВХ.

Можливість утримання кабелю під тиском, а також жорсткість і довговічність муфти забезпечуються скловолоконною стрічкою Armorcast насиченою полімеризуючою речовиною, яка швидко твердіє після контакту з водою.

Головними перевагами даної технології є простота, надійність і безпека ( 1 ). Великий інтерес ця технологія викликає при монтажі та ремонті кабелів типу ТПП і МКС ( 2 ).

Характеристика стрічкових муфт наведена в таблиці

Таблиця

Характеристика і переваги муфт, герметизованих стрічками

ПараметриХарактеристика параметра
ВологонепроникністьНемає проникнення вологи ззовні в муфту
ГерметичністьМуфта тримає надлишковий тиск
Висока механічна міцністьЗахист від зовнішніх механічних пошкоджень за рахунок використання стрічки Armorcast
Простий монтаж без нагріву матеріалів і використання полум'яБезпека праці, невисокі вимоги до кваліфікації виконавця.

Муфти компаундні забезпечують повну вологонепроникність і 100% захист від вологи зростка жил кабелю, який не утримується під надлишковим тиском як заповненого, так і не заповненого гідрофобним заповнювачем.

Технологія герметизації муфт дозволяє вводити в сердечник змонтованої муфти високоефективний компаунд 4442Gel виробництва ЗМ, який має високу адгезію, низьку в'язкість і забезпечує повне заповнення всіх пустот між жилами і оболонкою. Технологія розповсюджується на монтаж кабелів типу ТПП, ТППЗ, КСПП, КСПЗП, ЗКП.

Технологія монтажу проста і не вимагає високої кваліфікації кабельника-спаювальника. Після зрощування жил за допомогою механічних з'єднувачів, зросток і краї оболонки кабелю обмотують пластиковим листом, створюючи ємність, яку заповнюють компаундом. Далі весь зросток обмотують еластичною стрічкою, створюючи при цьому надлишковий тиск до 50 кПа. Створений тиск дозволяє компаунду розповсюдитися за межі муфти на 20 ... 25 см по довжині кабелю. В цьому випадку при замоканні кабелю компаундні муфти блокують розповсюдження вологи по довжині зрощеного кабелю, залишаючи її в межах будівельної довжини.

Застосування останнім часом кабелів із заповненням робить більш сприйнятливим використання компаундних муфт.

Безпека. Гідрофобний компаунд 4442Gel не виділяє шкідливих випаровувань, не викликає алергічних реакцій, екологічно безпечний.

Муфти механічні багаторазового використання призначені для кабелів, які знаходяться під надлишковим тиском, а також для оптичного кабелю ( 3 ). Ці муфти дозволяють герметизувати прямі і розгалужені зростки на кабелях ємністю від 10 до 2400 пар.

Корпус муфти складається з двох півмуфт - верхньої і нижньої та торцевих панелей, через які здійснюється ввод кабелів. Герметизація вводів кабелів в торцевих панелях забезпечується стрічками і прокладками. Верхня та нижня півмуфти стягуються болтами, забезпечуючи надійну герметичність. Вмонтований в корпус муфти ніпель дозволяє контролювати надлишковий тиск. Проста при монтажі.

Для відкриття муфти достатньо відкрутити болти, що стягують півмуфти, а для повторної її герметизації необхідно замінити мастичні прокладки.

Температурний діапазон застосування вищевказаних муфт знаходиться в межах -40o ... +60o С.

Безпека. Монтаж муфт "холодним" способом проводиться без нагріву матеріалів (без використання паяльних ламп, пальників, фенів та інших джерел тепла ). Монтаж, ремонт муфт цим способом можна проводити також у колодязях, в яких є загроза наявності вибухонебезпечних газів.

Матеріали, які використовуються при "холодному " способі монтажу, екологічно безпечні і, при використанні їх за призначенням, нешкідливі для здоров'я людини.

МУФТИ І РЕМОНТНІ КОМПЛЕКТИ ТЕРМОУСАДЖУВАЛЬНІ. Компанія МАКО на ринку України представляє високоякісні термоусаджувальні матеріали виробництва фірми Raychem, які призначені для герметизації зростку жил кабелю, а саме: трубки термоусаджувальні з підклеюючим шаром типу MWTM/XCSM, манжети термоусаджувальні - CWPT/CWST і SLVP/SLVU та інші.

Манжети термоусаджувальні призначені для герметизації зростків кабелю, як у випадку нового будівництва, так і при ремонті, і можуть використовуватись в мережі, яка утримується під надлишковим тиском (до 60 кПа), так і в мережі без тиску. Манжета може бути усаджена на кабель як із поліетиленовою, так і металевою оболонками.

Для усадження манжети необхідно використовувати пальники фірми Raychem або компанії МАКО, які обладнуються спеціальними форсунками, що забезпечують необхідні параметри полум'я.

Безпека. Використання відкритого полум'я при застосуванні термоусаджувальних матеріалів при проведенні монтажних робіт на лінійно-кабельних спорудах завжди несе в собі потенціальну небезпеку для здоров'я і життя людини.

Таким чином, із вищенаведених способів герметизації і ремонту муфт, з погляду техніки безпеки і охорони праці, перевагу перед іншими мають "холодні" способи - способи монтажу і ремонту муфт без використання полум'я, в тому числі і механічні муфти.

ЕКОНОМІЧНІСТЬ. Використання "холодних" способів герметизації для кабелів ємністю до 100 пар включно
Рис.1
Рис.1. Цінова характеристика способів монтажу муфт:
1 – стрічкові, 2 – компаундні, 3 – термоусаджувальні (манжети),
4 – механічні
є економічно доцільнішим. При зрощуванні кабелів більшої ємності вартість герметизації зростку приблизно однакова (рис.1).

Герметизація муфт за допомогою термоусаджувальних манжет Raychem порівняно з стрічковими та компаундними муфтами є більш продуктивною на кабелях ємністю 200 пар і більше, проте якість монтажу вимагає відповідної підготовки персоналу та використання пальників фірми Raychem або комплекту МАКО.

Механічні муфти, які набувають широкого розповсюдження, доцільно використовувати при ємності кабелю 300 пар і більше, так як можливий багаторазовий доступ до зростка, а вартість повторної герметизації муфти знаходиться в межах 55-120 гривень, тоді як на матеріали для повторної герметизації муфти з імпортними матеріалами необхідно більш ніж 50% від початкової вартості муфти. Крім того, корпус муфти використовується повторно.

ДООБЛАДНАННЯ ТЕЛЕФОННИХ РОЗПОДІЛЬЧИХ ШАФ ШР(П). На мережах зв'язку при монтажі лінійних споруд останнім часом застосовуються прикінцеві пристрої (шафи, бокси, коробки) нового покоління з врізними контактами фірм Krone, Quante, R&M, Mondragon-Raychem. Оцінюючи ситуацію, яка склалася за останні роки на телекомунікаційному ринку України, можна стверджувати, що в подальшому нове будівництво і реконструкція існуючих лінійних споруд буде здійснюватись з використанням обладнання цих фірм.

Враховуючи високу вартість імпортних пластикових і металевих шаф, компанія МАКО пропонує комплекти і рекомендації для заміни морально і фізично застарілих 100-парних боксів БКТ з карболітовими плінтами в існуючих шафах на сучасні бокси з врізними контактами фірм Krone, Quante, Mondragon-Raychem.

Дообладнання шаф боксами з врізними контактами повністю виключає роботи по проектуванню, витрати на придбання додаткового обладнання, роботи по монтажу нової шафи. Спрощується також процес експлуатації із-за відсутності між шафами перекидних кросирувальних передач.

Бокси з врізними контактами встановлюються на існуючі посадочні місця без виконання додаткових робіт по пересвердлюванню отворів в існуючій рамі шафи.

Крім того, застосування боксів з врізними контактами замість боксів БКТ при реконструкції шаф ШР(П) дає можливість:

 • підвищити якість зв'язку впровадженням врізного контакту на лінійному тракті;
 • підвищити надійність та довговічність боксу;
 • використати врізний контакт як для аналогових, так і цифрових систем;
 • збільшити ємність шафи у 1.5 ... 2.5 рази.

Безпека. Відсутність пайки, не застосовуються теплові роботи при вводі кабелю з пластмасовою оболонкою, не використовуються паяльні лампи чи пальники.

ПРИСТОСУВАННЯ ТА ІНСТРУМЕНТ ДЛЯ РОБОТИ НА ЛІНІЙНИХ СПОРУДАХ ЗВ'ЯЗКУ.

Організація зручного доступу до інструменту дає можливість працівнику розташувати його враховуючі свої антропологічні дані та професійні звички, що забезпечує концентрацію уваги працівника безпосередньо на об'єкті його дії. При цьому інструмент захищений від стороннього бруду і завжди знаходиться в потрібному місці.

Враховуючи важливість цього фактору, для роботи на лінійно-кабельних спорудах зв'язку компанія МАКО розробила і налагодила випуск різних видів інструментальних "організаторів" і пропонує:

 • комплект для обробки матеріалів полум'ям - КОП-3;
 • ремінь поясний для лінійного персоналу;
 • жилети для інструментів;
 • контейнер інструментальний;
 • сумка для інструментів.

КОП-3 - комплект для обробки матеріалів полум'ям призначений для обробки полум'ям термоусаджувальних матеріалів при будівництві, ремонті та експлуатації лінійно-кабельних споруд.

Комплектність: пальник універсальний, балон 5 л., редуктор з манометром, шланг 6 м, ключ розвідний, окуляри захисні, перчатки, чохол для інструменту, контейнер з кришкою.

Безпека. При роботі в колодязях з відкритим полум'ям ємність з газом знаходиться за межами колодязя. Продукти згоряння не містять чадного газу. Пальник має три насадки для регулювання типу і розміру полум'я та обладнаний запобіжним клапаном, що зменшує подачу газу до пальника при втраті контролю над останнім.

Ремінь поясний для лінійного персоналу - призначений для перенесення інструменту і організації зручного доступу до нього під час роботи.

Ремінь має металеві блочки та пряжку, широку 9 см пружну підкладку, яка фіксується на липучку і служить для розвантаження м'язів поясниці, дві інструментальні сумки, два півкільця під карабіни. Перша сумка має один основний карман, два додаткових та шість невеликих карманів для дрібного інструменту, дві петлі для молоткового інструменту. Друга - основний карман з двома відділеннями та петлями для викруток, п'ять малих карманів для дрібного інструменту, а також ланцюжок для рулона ізоляційної стрічки. Ремінь виготовлений із сучасного синтетичного матеріалу, шви укріплені металевими заклепками.

Ремені виготовляються двох типорозмірів: 80...90 та 90...112 см.

Жилет для інструментів призначений для організації зручного доступу до інструменту під час роботи.

Жилет інструментальний виготовлений з міцного синтетичного матеріалу чорного або синього кольору з оранжевими карманами. Верхня частина жилета виконана з синтетичної сітки для забезпечення належного повітряного обміну. Жилет має 16 відкритих карманів різної ширини та глибини, два напівкільця під карабіни, дві петлі для молотка, великий карман позаду та два внутрішніх кармани.

Жилет одягається поверх одягу, застібається на блискавку і легко підганяється під потрібний розмір.

Таким чином, компанія МАКО пропонує комплексний підхід до вирішення проблем підвищення рівня охорони праці при проведенні монтажних і ремонтних робіт на лінійно-кабельних спорудах зв'язку, а також пропонує багато інших матеріалів, виробів і технологічних схем, які дозволяють покращити якість і надійність зв'язку.

Література:
   1. Антіпов М. Г. Якість роботи - головне завдання // Зв'язок. - 1998. - № 1. С. 67 - 68.
   2. Баховський П. Ф. Упровадження технології зрощування симетричних кабельних ліній зв'язку // Зв'язок. - 2000. - № 4. С. 72.
   3. Мазепа М. К., Аркашарін В. В. Пристосування для швидкого та якісного монтажу волоконно-оптичних кабелів // Зв'язок. - 2000. - № 3. С. 65 - 67

Наверх
На головну сторінку