ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНА, ЕЛЕКТРОТЕХНІЧНА ТА ПРОМИСЛОВА ПРОДУКЦІЯ
Головна
Муфти
Пристосування для монтажу волоконно-оптичних кабелiв
Кросове обладнання
Монтажнi матерiали
Прилади та обладнання
Iнструменти
Кабельно-провiдникова продукцiя
Цiни
Сервiс on-line
Представницька мережа
Публiкацiї
Контакт
ОТРИМАЙТЕ НАШ КАТАЛОГ!
Hosted by MiroHost.net
ВАТ «Укртелеком»
Rambler's Top100
META-Ukraine
finance.com.ua
finance.com.ua
finance.com.ua
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
На українському ринку представленi наступнi технології монтажу і ремонту кабельних муфт і відновлення герметичності оболонок кабелів зв'язку:
- технологія герметизації муфт і відновлення оболонок кабелів "гарячим" методом;
- технологія герметизації муфт і відновлення оболонок кабелів "холодним" методом.
Технологія герметизації муфт і відновлення оболонок кабелів "гарячим" методом передбачає такі способи:
- наплавлення присадочної стрічки з поліетилену під склострічкою;
- застосування термоусаджувальних матеріалів – трубок і манжет.
Наплавлення стрічки з поліетилену. Для герметизації і ремонту поліетиленових муфт з поліетиленовими оболонками кабелів і частин муфт між собою, а також пошкоджених поліетиленових оболонок і шлангів, застосовують спосіб наплавлення поліетиленової стрічки, яка нагрівається через шар склострічки полум'ям бензинової лампи або газового пальника. При розплавленні вона повинна створити зварний шов-перемичку між муфтою і оболонкою кабелю, або між частинами муфти.
Надійність зварювання при цьому способі в значній мірі залежить від чистоти зварюваних поверхонь та якості присадочного матеріалу (поліетиленової стрічки), і ще в більшій мірі - від дотримання температурного режиму, який в даному випадку прямому контролю не піддається. Склострічку знімають після охолодження поліетилену до температури 60 ... 50°С. При більшому охолодженні зняти стрічку буває важко, а при недостатньому охолодженні склострічка, яка знімається, зриває шари гарячого поліетилену з місця зварювання.
Термоусаджувальні матеріали. Для з'єднання однорідних і різнорідних оболонок кабелів і муфт широке розповсюдження отримали термоусаджувальні матеріали - трубки і манжети різних типів, як вітчизняного виробництва, так і імпортні.
Термоусаджувальні матеріали, розтягнуті в розігрітому стані, піддаються радіоактивному опромінюванню і фіксуються охолодженням. Після нагрівання вони усаджуються до розмірів, які мали перед розтягуванням.
Така трубка або манжета, насунута на стик муфти з оболонкою кабелю, на місце з'єднання частин муфти між собою або на зросток, і прогріта бензиновою лампою, газовим пальником або джерелом нагрітого повітря, при усаджуванні, щільно обтискує стик чи зросток, а розплавлений при цьому клей герметизує з'єднання.
Компанія МАКО на ринку України представляє високоякісні термоусаджувальні матеріали виробництва фірми Raychem, а саме: трубки і манжети термоусаджувальні з підклеюючим шаром.
Для дотримання температурного режиму усадки на зовнішню поверхню манжети нанесена термоіндикаторна фарба, яка змінює колір при достатньому ступені прогріву. Зміна кольору манжети дозволяє контролювати нагрів матеріалу і служить сигналом для закінчення процесу.
Технологія герметизації муфт і відновлення оболонок кабелів "холодним" методом, головними перевагами якої є простота, надійність і безпека, передбачає наступні способи герметизації муфт:
- герметизація за допомогою стрічок (муфти стрічкові);
- герметизація за допомогою компаунду 8882Gel (муфти компаундні);
- герметизація зростку муфтами механічними (муфти механічні).
Муфти герметизовані за допомогою стрічок забезпечують повну вологонепроникність і герметичність як для кабелів, які утримуються під надлишковим тиском, так і для тих, які не утримуються під тиском.
Надійність муфти забезпечується використанням герметизуючих стрічок VM-Tape, на вінілову основу якої нанесений шар мастики, стрічки ПВХ та структурного матеріалу Armorcast виробництва ЗМ.
Стик муфти або пошкоджене місце кабелю після зачищення обмотують герметизуючою стрічкою VM-Tape, стійкою до більшості розчинів і хімічно активних речовин. Мастіка, яка є на вініловій основі стрічки, взаємодіє з поверхнями поліетилену чи металу (алюміній, сталь, свинець), що створює надійний бар'єр проникненню вологи. Намотана стрічка VM-Tape закріплюється стрічкою ПВХ.
Можливість утримання кабелю під тиском, а також жорсткість і довговічність муфти забезпечуються скловолоконною стрічкою Armorcast насиченою полімеризуючою речовиною, яка швидко твердіє після контакту з вологою.
Великий інтерес цей спосіб герметизації викликає при монтажі та ремонті муфт на кабелях типу ТПП, ТГ, ТЗА, МКС та інших.

Характеристика і переваги муфт, герметизованих стрічками
Параметри Характеристика параметра
Вологонепроникність Немає проникнення вологи ззовні в муфту
Герметичність Муфта тримає надлишковий тиск
Висока механічна міцність Захист від зовнішніх механічних пошкоджень за рахунок використання стрічки Armorcast
Простий монтаж без нагріву матеріалів і використання полум'я Безпека праці, невисокі вимоги до кваліфікації виконавця.

Муфти компаундні забезпечують повну вологонепроникність і 100% захист від вологи зростку жил кабелю, який не утримується під надлишковим тиском як заповненого, так і не заповненого гідрофобним заповнювачем.
Технологія герметизації муфт дозволяє вводити в зросток змонтованої муфти високоефективний компаунд 8882Gel виробництва ЗМ, який має високу адгезію, низьку в'язкість і забезпечує повне заповнення всіх пустот між жилами і оболонкою. Технологія розповсюджується на монтаж кабелів типу ТПП, ТППЗ, КСПП, КСПЗП, ЗКП.
Технологія монтажу проста і не вимагає високої кваліфікації кабельника-спаювальника. Після зрощування жил за допомогою механічних з'єднувачів, зросток і краї оболонки кабелю обмотують пластиковим листом, створюючи ємність, яку заповнюють компаундом так, щоб він закрив з'єднувачі і жили. Далі весь зросток обмотують еластичною стрічкою, створюючи при цьому надлишковий тиск до 50 кПа. Створений тиск дозволяє компаунду розповсюдитися за межі муфти по довжині кабелю на 20 ... 50 см. В цьому випадку при замоканні кабелю компаундні муфти блокують розповсюдження вологи по довжині зрощеного кабелю, залишаючи її в межах будівельної довжини.
Застосування останнім часом кабелів із заповненням робить більш сприйнятливим використання компаундних муфт. Ступінь захисту муфти не має бути нижчим за ступінь захисту кабелю, що з'єднується, тому кабелі з гідрофобним заповнювачем повинні монтуватись за допомогою компаундних муфт.
Муфти механічні багаторазового використання призначені для кабелів, які знаходяться під надлишковим тиском і без тиску, а також для оптичного кабелю. Ці муфти дозволяють герметизувати прямі і розгалужені зростки на кабелях ємністю від 10 до 2400 пар.
Корпус муфти складається з двох півмуфт – верхньої і нижньої та торцевих панелей, через які здійснюється ввід кабелів. Герметизація вводів кабелів в торцевих панелях забезпечується стрічками і прокладками. Верхня та нижня півмуфти стягуються болтами, забезпечуючи надійну герметичність. Вмонтований в корпус муфти ніпель дозволяє контролювати надлишковий тиск. Проста при монтажі.
Для відкриття муфти достатньо відкрутити болти, що стягують півмуфти, а для повторної її герметизації необхідно замінити мастичні прокладки.
Економічність. Використання герметизації муфт за допомогою стрічок для кабелів ємністю до 100 пар включно є економічно доцільним.
Цінова характеристика способів монтажу муфт
Рис.1. Цінова характеристика способів монтажу муфт:
1 – стрічкові, 2 – компаундні, 3 – термоусаджувальні (манжети), 4 – механічні
При зрощуванні кабелів більшої ємності вартість герметизації зростку приблизно однакова (рис.1). Герметизація муфт за допомогою термоусаджувальних манжет (манжет виробництва фірми Raychem, як найбільш якісних) порівняно зі стрічковими та компаундними муфтами є більш продуктивною на кабелях ємністю 200 пар і більше, особливо при монтажі розгалужувальних муфт на 3 і 4 напрямки, проте якість монтажу вимагає відповідної підготовки персоналу та використання комплекту інструментів МАКО або пальників фірми Raychem.
Механічні муфти, які набувають широкого розповсюдження, доцільно використовувати при ємності кабелю 200 пар і більше. Муфти дозволяють здійснювати багаторазовий доступ до зростку, а вартість повторної герметизації муфти знаходиться в межах 55 ... 120 гривень, корпус муфти використовується повторно.
Вартість матеріалів для повторної герметизації демонтованої немеханічної муфти складає більш ніж 50% її вартості.
Крім того, при виборі методу слід враховувати додаткові витрати на монтаж муфт "гарячим" способом, які становлять не менше 38% від вартості муфти (див. табл. 1), а також наявність у штатному розкладі відповідних спеціалістів.
(Таблиця 1)
Порівняльні характеристики способів герметизації муфт
№ з/п Характеристики Метод герметизації муфт
"холодний""гарячий"
1 Якість монтажу (вологонепроникність, герметичність, міцність і надійність на весь термін експлуатації кабелю)
так
залежить від кваліфікації кабельника
2 Кваліфікація працівника
невисока
необхідний досвід роботи
3 Наявність джерела підвищеної небезпеки (лампа бензинова, пальник газовий, балон газовий, фени та інші нагрівальні пристрої)
ні
так
4 Затрати на навчання кабельників, перевірку, зберігання, перевезення засобів підвищеної небезпеки (лампи бензинові, пальники і балони газові, і т. і.)
ні
так
5 Застосування додаткових заходів і засобів безпеки
ні
так
6 Вплив шкідливих умов праці (гази при нагріванні матеріалів, продукти згоряння і т. і.)
ні
так
7 Можливість виконання робіт при наявності вибухонебезпечних газів
так
ні
8 Доплата до посадового окладу за роботу в шкідливих умовах праці
ні
до 8%
9 Інші пільги та компенсації (безкоштовна видача молока чи інших рівноцінних харчових продуктів та інше)
ні
0.5 л молоко, 0.3 л сік з м'якоттю
10 Додаткова відпустка за шкідливі умови праці, днів
ні
до 7 днів
11 Зменшення віку виходу на пенсію кабельників
ні
так
12 Відрахування у фонд соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання
дозволяє зменшити відрахування і страховий тариф
збільшує відрахування до страхового фонду
13 Додаткові витрати на монтаж муфти, грн
-
так
14 Відрахування до фонду соціального страхування від нещасного випадку на додаткові витрати на монтаж муфти, грн
-
так
15 Відрахування до фонду на соціальне медичне страхування на додаткові витрати на монтаж муфти, грн
-
так
16 Нарахування на додаткові витрати на монтаж муфти (32%-пенсійний фонд, 2.5%-фонд зайнятості, 2.5%-фонд держ. соц. страх), грн
-
так
17 Загальні додаткові витрати на монтаж муфт становлять, %
0.00
більше 38

Надійність. У підрозділах дирекцій ВАТ "Укртелеком" тривалий час використовуються "холодні" методи зрощування кабелів зв'язку, які пропонуються компанією МАКО. За час використання "холодної" технології у підрозділах дирекцій не зареєстровано жодного випадку переробки кабельної муфти на відміну від муфт, змонтованих "гарячим" способом. При монтажі муфт "гарячим" способом обов'язково виникають передумови недовготривалої їх експлуатації через залежність якості монтажу від кваліфікації працівника, тобто оцінки достатності ступеню прогріву матеріалів.
До переваг "холодної" технології можна віднести і невисокий рівень вимог до кваліфікації персоналу, задіяного на цих роботах, відсутність на робочому місці кабельника джерела підвищеної небезпеки – газового пальника або паяльної лампи, можливість проведення зрощування кабелю в приміщеннях з обмеженим об'ємом – кабельних колодязях та підвалах житлових будинків без застосування додаткових заходів і засобів безпеки (табл. 2).
Безпека. При "гарячих" способах герметизації і ремонту муфт необхідно відкрите полум'я бензинової лампи або газового пальника. До монтажних і ремонтних робіт iз використанням бензинової лампи й газу (газових балонів) допускаються особи, які пройшли перевірку знань правил техніки безпеки та курс технічного навчання згідно з "Правилами безпеки в газовому господарстві".
Зварювання пластмасових оболонок кабелю з використанням поліетиленової стрічки повинно супроводжуватись відсмоктуванням шкідливих газів безпосередньо у місці зварювання за допомогою вентилятора чи електропилосмока. Під час зварювання кабелів у пластмасовій оболонці через кожні 30 хв. необхідно робити перерву для вентиляції колодязя впродовж 15 ... 20 хв. При неможливості забезпечити необхідну циркуляцію повітря працівники повинні виконувати зварювання пластмасових оболонок у шланговому протигазі з подаванням по шлангу чистого повітря.
Для усадження термоусаджувальної манжети або трубки необхідно використовувати спеціальні пальники, на які встановлюються форсунки, що забезпечують необхідні параметри полум'я і обладнані запобіжним клапаном, який зменшує подачу газу до пальника при втраті контролю над останнім.
Крім того, застосування відкритого полум'я бензинової лампи чи газового пальника при проведенні монтажних і ремонтних робіт на лінійно-кабельних спорудах, які до того ж проводяться і в обмежених умовах, завжди становить потенційну небезпеку для здоров'я та життя людини, а також небезпеку виникнення пожежі в кабельних тунелях чи інших будівлях при проведенні монтажних чи ремонтних робіт.
Таким чином, необхідно, із часом, замінити стару складну, екологічно шкідливу, не надійну й небезпечну технологію наплавлення поліетилену під склострічкою і технологію термоусадки.
Технологія монтажу муфт "холодним" методом проста, надійна і не вимагає високої кваліфікації кабельників-спаювальників і проводиться без нагріву матеріалів (без використання бензинових ламп, пальників, фенів та інших джерел тепла). Монтаж, ремонт муфт цим способом можна проводити також у колодязях, в яких є загроза наявності вибухонебезпечних газів.
Гідрофобний компаунд 8882Gel не виділяє випаровувань, не викликає алергічних реакцій, екологічно безпечний. Він сумісний з гідрофобними заповнювачами, які виробляються як в СНД, так і за його межами.
Матеріали, які використовуються при "холодному " методі монтажу, екологічно безпечні і, при використанні їх за призначенням, нешкідливі для здоров'я людини.
Таким чином, із вищенаведених технологій герметизації і ремонту муфт, а також відновлення оболонок кабелю на лінійно-кабельних спорудах зв'язку, з погляду охорони праці, безпеки і надійності перевагу перед іншими мають прості "холодні" технології, технології монтажу, ремонту муфт і відновлення оболонок кабелів без використання відкритого полум'я і нагріву.